Szukaj

Teoretycznie na działce rolnej nie możemy zbudować domu jak osoby niebędące rolnikami. Tutaj prawo wyraźnie określa, jakie osoby i na jakich warunkach mogą postawić dom na takim gruncie. Wiele również zależy od tego na terenie, jakiej gminy leży dana nieruchomość i to właśnie od urzędu gminy powinniśmy zacząć zbieranie informacji o możliwości wybudowania się na takiej działce. Pierwsza możliwość to bycie rolnikiem opisane w innym artykule i posiadanie działki o powierzchni minimum 30 arów oprócz pola uprawnego. Wówczas na tej działce możemy się wybudować. Jeżeli jednak kupimy działkę od rolnika a sami nie jesteśmy rolnikami wówczas musimy się liczyć z tym że to nie koniec wydatków. W takiej sytuacji występujemy do urzędu gminy o odrolnienie działki.

W większości przypadków nie ma z tym problemu, jednak jest jedno, ale. Zazwyczaj gmina nakazuje po odrolnieniu zapłatę tak zwanej renty planistycznej. Jest to pewne rekompensata za korzyść z zakupu taniej ziemi rolnej a w zamian otrzymanie ziemi budowlanej.Dość to logiczne.
Domek jednorodzinny poza miastem to marzenie większości osób. Podstawowe zalety posiadania takiego domku to cisza i spokój no i co bardzo istotne na nowych osiedlach brak uciążliwych sąsiadów. Jak ktoś przeprowadza się z miasta to generalnie musi się jedynie przyzwyczaić do panującej ciszy. Mieszkanie poza miastem ma zarówno plusy jak i minusy. Głównym minusem mieszkania poza miastem jest konieczność dojeżdżania do pracy. Problemem jest również to, gdy mamy dzieci to musimy je wozić do szkoły czy przedszkola. Jest to problem, jednak, jeżeli potrafimy to sobie jakoś zorganizować lub gdy mamy blisko szkołę dla naszych potrzeb a my mamy możliwość pracować w domu to jest to dla nas idealne miejsce na odpoczynek. Oczywiście jak wszystko ma też swoje wady mieszkanie poza miastem, musimy pamiętać o zakupach bo często jest tak że nie będziemy w stanie dokonać najpotrzebniejszych zakupów bo sklep będzie zamknięty lub nie bezie sklepu w naszej miejscowości wcale. No ale tak czy owak o domku marzy każdy.

Dodaj komentarz