Szukaj

Kiedy odbierzemy list polecony z pozwoleniem na budowę to zazwyczaj jesteśmy bardzo szczęśliwymi ludźmi. Teraz pozostaje już tylko naszykować górkę pieniędzy i możemy rozpoczynać pracę na naszym domem. Oczywiście budować możemy na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest budowa domu systemem gospodarczym. Jest ona zdecydowanie najtańsza i pozwala znacznie ograniczyć koszty. Jednak wiąże się to z niedogodnościami. Pierwsza jest taka, że i tak ktoś będzie nam musiał pomagać podczas budowy murów. Najlepiej mieć znajomego murarza o ile sami tego nie potrafimy zrobić. Druga sprawa jest taka, że zazwyczaj sami pracujemy, wówczas budowę będziemy mogli prowadzić po pracy zawodowej i w weekendy, co w sposób drastyczny wydłuży nam czas budowy naszego upragnionego domu. Oczywiście tutaj zaletą są koszty i budując samemu ponosimy tylko niewielki koszty opłacania osób, które nam pomagają jak i również materiałów budowlanych. Jest to bardzo tania metoda budowania własnego domu jedna czasochłonna.
Wybudowanie domu jest poważnym przedsięwzięciem, w poprzednim artykule opisywałem, w jaki sposób szukać działki. Kiedy już mamy działkę budowlaną oraz wydane pozwolenie na budowę rozpoczynamy stawianie naszego domu. Pierwszy krok to wizyta na naszej działce geodety i dokładne wytyczenie granic. Następnie bierzemy się za wylewanie fundamentów. Fundament jest podstawą każdego domu i jest on niezbędny. Chroni on nasz budynek przed zapadaniem się pod ziemie. Zazwyczaj fundamenty wylewane są z betonu do specjalnie w tym celu wykopanych dziur. Czasami używa się również mieszanki betonu z kamieniami.

Po zalaniu dziur betonem powstanie zarys naszego domu. Będziemy mogli zobaczyć układ ścian i poszczególnych pomieszczeń. Fundamenty widział chyba każdy, takie charakterystyczne betonowe wylewki, lekko wystające zazwyczaj ponad poziom działki. Trochę inaczej wygląda wylewanie fundamentów jeżeli mamy wysoki poziom wód gruntowych, wówczas do zabezpieczenia musimy używać specjalnych folii. Fachowcy od fundamentów jednak to wiedzą.

Dodaj komentarz